Czy wiesz, jakie problemy występują u psów ras brachycefalicznych?
W dzisiejszych czasach psy ras brachycefalicznych, takie jak shih tzu, mops, pekińczyk, buldog francuski czy buldog angielski cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony potencjalnych właścicieli. Brachycefalia jest stanem, w którym czaszka zwierzęcia jest krótsza i szersza w porównaniu z czaszkami innych zwierząt. Skutkuje to znacznie skróconym nosem i szczęką dając efekt „spłaszczenia twarzy”. Konsekwencją zdrowotną tego stanu są m.in. problemy z oddychaniem oraz układem krążenia. Dodatkowym problemem wynikającym ze stanu brachycefalii są płytkie oczodoły, a co za tym idzie, permanentnie „wystające” poza szparę powiekową oczy, które sprawiają wrażenie dużo większych niż są w rzeczywistości.
Problemy okulistyczne u ras brachycefalicznych
Takie ukształtowanie czaszki u ras brachycefalicznych prowadzi do wielu nieprawidłowości i problemów okulistycznych. W rezultacie mogą one doprowadzić do upośledzenia lub utraty wzroku, a nawet samej gałki ocznej. Płytkie oczodoły u wspomnianych ras psów bardzo często uniemożliwiają całkowite zamknięcie szpary powiekowej (lagophthalmos), szczególnie podczas snu. W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowego nawilżenia rogówki i dalszych powikłań, np. pigmentacji, zwłóknień.
Kolejnym problem, z którym musi liczyć się właściciel mopsa czy buldoga francuskiego jest przerośnięty fałd nosowy oraz wwijanie się (entropium) powieki dolnej w części przyśrodkowej oka. Takie nieprawidłowości z kolei prowadzą do utrudnionego odpływu łez oraz ciągłego podrażniania rogówki. Mogą być bezpośrednią przyczyną jej owrzodzeń, a nieleczone prowadzić nawet do jej perforacji.
Zespół suchego oka jest kolejnym problemem, który bardzo często dotyka rasy brachycefaliczne takie jak shih tzu, lhasa apso, cavalier king charles spaniel czy buldog angielski. U psów z niedoborem łez bardzo często obserwujemy dużą ilość zielonkawo-żółtego wysięku gromadzącego się wokół oczu i sklejającego szparę powiekową. Należy podkreślić, że zespół suchego oka powoduje olbrzymi dyskomfort u naszych pupili i oprócz leczenia przyczynowego (u weterynarza okulisty) konieczne jest aplikowanie skutecznych preparatów nawilżających oko oraz higiena i usuwanie zalegającej wydzieliny.
Jak dbać o oczy ras brachycefalicznych?
Podobnie jak w przypadku większości wad i nieprawidłowości, u ras brachycefalicznych bardzo ważna jest dbałość o odpowiednią ochronę rogówki preparatami dedykowanymi dla zwierząt. Pomaga to zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych szczególnie wiosną i latem, kiedy aktywność zwierząt jest największa.
Warto także rozważyć preparaty zawierające kwas hialuronowy, który jest wyjątkowo bezpieczny dla oka. Spośród wielu produktów nawilżających znajdujących się na rynku na uwagę zasługują szczególnie te, które po aplikacji względnie długo utrzymują się na powierzchni oka. Mają one najczęściej konsystencję żelu lub żelo-kropli oraz zharmonizowany skład. Dzięki temu nie tylko zapewniają odpowiednią ochronę, ale także nawilżenie i odżywienie rogówki w czasie ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne. Z kolei utrzymanie odpowiedniej higieny oka można uzyskać nawet domowymi sposobami, a więc gazą i ciepłą przegotowaną wodą.
Niemniej jednak dostępne komercyjne produkty przeznaczone do higieny mogą być skuteczniejsze. Podczas wyboru powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni skład. Składniki zawarte w takich preparatach powinny pozbawione chlorheksydyny czy utleniaczy, które mogą wywoływać podrażnienie po nieumyślnym kontakcie z powierzchnią oka.
Autor: dr n. wet. Natalia Ziółkowska, DVM, PhD
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wiedza